Destek Birimleri

Yemek

Çocukların beyin gelişiminde genetik, çevresel faktörler ve eğitimin dışında beslenmenin önemi büyüktür. Yemek listemizde beyin gelişimine katkısı olan yiyeceklere yer verilmekte, zararlı olan yüksek yağ ve şeker oranı olan yiyecekler tüketilmemektedir. Listemizde yer alan hamur işi besinler ise ölçülü verilmektedir. Okulumuzda besinler kendi bahçemizden topladığımız sebze ve meyveler ile deneyimli aşçımız tarafından titizlikle hazırlanıp sunulmaktadır. Yemeklerimizde konserve ve donmuş hazır yemekler kesinlikle kullanılmamaktadır. Yemek pişirilen ve yenen kapların temizliği ve dezenfeksiyonu yapılmaktadır. Yemek listelerimiz her ay değiştirilmektedir. Bir aylık yemek listesi her ayın başında velilerimize mail ve aylık bülten yoluyla ulaştırılmaktadır.  Yemek listemiz uzman diyetisyen tarafından kontrol edilmektedir. Et, süt ve süt ürünlerinde markalı ürünler kullanılmaktadır.         

Temizlik - Hijyen

Okulumuz çalışanları yaşamın kalitesinin standartları belirlediğine ve standartların bireylerin mutluluğu ile verimliliğine direkt etki ettiğinin bilincinde olarak  hizmet vermektedir. Bu bağlamda okullarımızda hijyenik kurallara hassasiyetle yaklaşılmakta ve düzenli olarak kontroller yapılmaktadır. Öğrencilerimize temiz yaşam alanları sunmak önemle üzerinde durduğumuz konulardan biridir.

Milenyum Eğitim Kurumların ‘da takibi yapılan hijyene yönelik çalışmaları şu ana başlıklar altında toplayabiliriz.

* Yemeklerin kontrolü

*  Suların kontrolü

*  Zemin ve mekân kontrolü

*  Eğitsel materyal kontrolü

*  Tuvalet ve lavaboların kontrolü

Temizlik ve hijyen konusundaki hassasiyetin farkında olarak çocuklarımıza her an, her yerde uygun ortamlar sağlanmaktadır.

2015-2016 eğitim öğretim yılında; okulların temizlik ve hijyen açısından belirli kriterler esas alınarak Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde denetlenmesi, okul sağlığının iyileştirilmesi hususunda teşvik edilmesi için uygulanan projede gerekli kriterleri karşılayan okullarımız     “ Beyaz Bayrak ve Sertifika”  ile ödüllendirildiler.

Sağlık

Milenyum Eğitim Kurumlarında öğrencilerimizin sağlık ve ilk yardım kapsamında doğabilecek ihtiyaçlarını karşılamak üzere ilgili personel sertifikalı ilk yardım uygulayıcısıdır. Yaralanmalar, küçük kazalar gibi durumlar, ateş yükselmesi, halsizlik ya da herhangi bir rahatsızlığın göstergesi olabilecek semptomlarda personelimiz ilk müdahalede gerekeni yapmakta, daha donanımlı bir sağlık kuruluşu ihtiyacında ise anlaşmalı olduğumuz özel hastanelere başvurulmaktadır. 

Öğrencinin her türlü, sağlığına yönelik ihtiyacında ya da akut gelişen durumunda idari personelimiz velimiz ile iletişime geçerek gereken bilgilendirmeyi yapmaktadır.

Hasta çocuklar antibiyotik kullanımının 4.gününden itibaren okula kabul edilmektedir. Bulaşıcı rahatsızlık geçiren bir öğrencimiz olduğunu öğrendiğimizde tüm velilerimiz bilgilendirilmekte, olası bir rahatsızlıkta dikkat etmeleri sağlanmaktadır.

Görme ve işitmeye bağlı sorunlar öğrenmeye de engel teşkil ettiğinden her yıl eğitim döneminin başında öğrencilerimizin sağlık taramalarını gerçekleştirilmektedir.

Güvenlik

Milenyum Eğitim Kurumları’nda görev alan herkes, onlara en değerli varlığınızı emanet ettiğiniz bilincini taşır. Okul binalarımızın yangın, deprem, sağlık denetimleri yapılarak ruhsatları alınmıştır. Bina, ortam koşulları, ekipman ve dekorasyon, bahçe ve sınıflar çocuklarınızın, ruhsal, fiziksel ve duygusal güvenliğini sağlamak ve korumak üzere oluşturulmuştur. Okullarımız kamera sistemiyle kayıtlı olarak gözetim altında tutulmaktadır.

Ayrıca işleyişe yönelik aldığımız güvenlik önlemleri:

•    Okula giriş ve çıkışları saatli olarak tutan kartlı bir sistem bulunmaktadır. Aile bu sistem ile üçüncü şahıs tarafından bırakılan alınan çocuğun giriş ve çıkış saatlerini rapor ile görebilmektedir.
•    İlgili personelimiz çocukların okula geliş ve gidişlerinde onlara eşlik edecek kişi ve kişilerden haberdardır ve okula giriş çıkışlar kontrollü olarak sağlanmaktadır.
•    Okulumuza kayıt olan çocuklarımıza eşlik edecek kişilerin bilgileri ebeveyninden alınmaktadır.
•    Aileye haber vermeden çocuk kimseye teslim edilmemektedir.
•    Aile haber verse dahi kimlik kontrolü yapılmadan çocuk teslim edilmemektedir.
•    Pencerelerimiz çocukların açamayacağı şekilde tasarlanmış ve çift şekilde açılma özelliğine sahiptir.     Havalandırma amacı ile açılabilen pencereler güvenlik kilitleri ile donatılmıştır.
•    Tüm prizlerde priz koruyucuları bulunmaktadır.
•    Sokak kapılarımız dışarıdan açılamamakta, ancak içeriden açılmaktadır.
•    Duvar, mobilya gibi donanımların keskin-sert köşe ve kenarları, köşe- kenar koruyucuları ile kaplanmıştır.
•    Dolaplar ve büyük eşyalar depreme karşı sabitlenmiştir.
•    Doğalgaz kaçağı alarmları bulunmaktadır.
•    Yangın merdivenimiz ve yangın söndürücü ekipmanlarımız, yangın alarmımız bulunmaktadır.
•    Yangın, deprem gibi sivil savunma tatbikatları düzenli olarak yapılmakta çocuklar ve personel bilinçlendirilmektedir. Acil durum çantaları çıkış noktalarındabulunmaktadır.

Taşıma - Servis

Servis hizmetleri öğrencilerimizin fazla dolaşmalarını ve beklemelerini engellemek adına kendi araçlarımız ile yapılmaktadır. Servis araçlarımız karayolları trafik kurallarına uygundur ve tüm araçların yeterlilik belgesi bulunmaktadır. Araçlarımızda klima, elektrikli otomatik kapı sistemi, sabit camlar, her öğrenci için emniyet kemeri, ilk yardım çantası, yangın söndürücü, deprem çantası, su, zincir, kimyasal buz torbası (kimyasal buz torbaları normal oda sıcaklığında muhafaza edilir. Gerektiğinde buz torbasının avuç içinde sıkılması ile torba soğumaya başlar), şemsiye, poşet vardır. Servis camları şoför camı hariç açılmaz.

Sürücüler resmi işlemlerin yanı sıra kişilik özellikleri değerlendirilerek işe alınır. Her sürücüde cep telefonu bulunmaktadır. Servis sürücüsü aracının temizliğine, hız limitine ( otoyolda 90 km – şehir içi yollarda 60 km ) dikkat eder. Ailenin izni veya okul idaresinin bilgisi olmadan öğrencilerin güzergâh dışı bir yere bırakılmaması konusuna riayet eder. Servis çocukları yalnızca velilerine ya da teslim alabileceği bildirilen kişilere teslim eder. İlk defa teslim alacak kişiler kimlik göstererek çocuğu alabilirler. Çocuklar sabah alınırken ve akşam dönüşte bırakılırken beklemeyi önlemek adına servis telefonu ile çağrı bırakılır. Çağrı bırakıldıktan sonra servis için hazırlanabilirsiniz.

Servis hostesliği; öğrencilerimizin kendilerini güvende ve rahat hissetmeleri, adına kendi personeliniz tarafından yapılmaktadır.

Araçlarımızda çocuklarımız eğitsel filmlerin izlendiği Dvd ile yol boyunca sıkılmazlar ve zamanı verimli geçirirler.

Giyim

6 yaş öğrencilerimiz üç gün forma, bir gün eşofman bir gün serbest kıyafet ile gelir.

Diğer gruplar haftada iki gün okul eşofmanları ile diğer günler serbest kıyafet ile gelir.

Gezilere giderken her yaş grubunun okul kıyafeti giymesi zorunludur.